Dyrekcja Nauczyciele Pedagodzy Administracja Dokumenty Rada Rodziców Samorząd Uczniowski Gimnastyka korekcyjna Akademia Przyszłości Kalendarz zebrań z rodzicami

Gimnastyka korekcyjna

Celem gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej jest:

• skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej, o ile to możliwe, do stanu prawidłowego;
  • niedopuszczenie do powstania wad postawy ciała, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu;
  • doprowadzenie sprawności fizycznej dziecka do stanu uznanego za prawidłowy;
  • wyrównanie zaburzeń w rozwoju motorycznym.

Cele te osiąga się drogą realizacji następujących zadań:

• wyrabianie u dziecka prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach dnia codziennego,
  • wytworzenie silnej i wytrzymałej stabilizacji mięśniowo więzadłowej kręgosłupa po uprzednim usunięciu dystonii mięśniowej,
  • wdrożenie do rekreacji ruchowej uwzględniającej elementy profilaktyki i korekcji zaburzeń zagrażających lub istniejących u dziecka,
  • opanowanie przez dziecko i jego środowisko opiekuńcze wiedzy i umiejętności dotyczących spraw jego zdrowia związanych z wadą.

• Na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej uczęszczają dzieci ze stwierdzoną wadą postawy.
  • Kwalifikacje na ćwiczenia przeprowadza szkolna pielęgniarka, na podstawie bilansu 6 latka z Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka lub na podstawie skierowania lekarskiego, które to skierowanie należy, na początku roku, jak najszybciej dostarczyć do wychowawcy klasy.
  • Zajęcia są bezpłatne i obowiązkowe. Ujęte są w tygodniowym planie lekcji jako pierwsze lub ostatnie godziny. Odbywają się w wymiarze 2 godzin tygodniowo dla każdej klasy, z podziałem na grupy.
  • Na zajęciach obowiązuje strój sportowy (koszulka na zmianę i spodenki gimnastyczne). Dzieci ćwiczą boso.
  • Dzieci przebierają się w szatni ogólnej, skąd odbiera je nauczyciel i tam też odprowadza po zajęciach.

Zajęcia odbywają się w sali gimnastyki korekcyjnej sala nr 34.