• Projekt międzynarodowy "Das Bild der Anderen"

      • Das Bild der Anderen to międzynarodowy projekt  e-maliowy skierowany do uczniów rozpoczynających naukę języka niemieckiego. Celem projektu jest motywacja uczniów już od pierwszych dni nauki do korespondowania z uczniami uczącymi się tego języka na całym świecie. Koordynatorem projektu jest Goethe-Institut.

        Idea projektu zrodziła się na Uniwersytecie w Amsterdamie 1989 roku, w ramach European Schools Project ESP i to właśnie jego twórcy podjęli próbę uatrakcyjnienia  zajęć szkolnych i wprowadzenia elementów realiów zewnętrznych do typowego procesu dydaktycznego. Projekt został przygotowany z myślą o uczniach dopiero rozpoczynających swoją przygodę z językiem niemieckim. Dzięki pisaniu listów, młodzież rozwija swoje umiejętności językowe oraz  poznaje inne kultury.

        Uczniowie z naszej szkoły (obecnie kl. 3c współpracuje z grupą z Norwegii, a od paździenika 2018r. grupa z klasy 3f współpracuje z zaprzyjaźnioną grupą uczniów z Hiszpanii, Portugalii i Norwegii) również biorą udział w projekcie, dzięki czemu mają możliwość opowiedzieć o sobie, ale i zadawać pytania by stworzyć sobie „obraz” rówieśników z różnych państw i pochodzących z innych kręgów kulturowych.

        Projekt prowadzony jest  na podstawie materiałów udostępnionych przez Goethe – Instytut, które opracowywane są w trakcie lekcji. Dzięki temu doświadczeniu poszerzymy znajomość języka, dowiemy się jak żyją nasi koledzy i koleżanki w innych państwach oraz wymienimy się informacjami dotyczącymi m.in. rodziny, życia codziennego, zainteresowań, okolicy, itp.

      • MIĘDZYNARODOWA WYMIANA - GDAŃSK - 05-11.06.2018

      • Minęły cztery tygodnie od naszej wizyty w Kolonii.
        Nareszcie są!  05. czerwca o godz. 9:40 wylądował samolot z Dortmundu, a już kilka chwil później nasi partnerzy dostrzegli nas i nasze kolorowe baloniki. Po przytulasach i serdecznych uśmiechach wszyscy udaliśmy się na zajęcia do szkoły. Najpierw pani Dyrektor K. Dyguła powitała oficjalnie w Gdańsku nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionego gimnazjum w Kolonii. Następnie nasze nauczycielki p. E. Kulczyk i p. A. Patoka-Marks omówiły drugi etap wymiany jego cele i zadania. Później były gry integracyjne podczas których świetnie się bawiliśmy. Po krótkiej przerwie przystąpiliśmy do pracy nad lapbookami. Ich tematem była nasza wymiana lub historia i zabytki Kolonii. Na zakończenie każda grupa zaprezentowała swoją pracę pozostałym uczestnikom. Po obiedzie w szkolnej stołówce czekała na nas niespodzianka na parkiecie. Nasz kolega zagrał niesamowity i niezapomniany dla wszystkich koncert pianistyczny. Około godziny 14:30 pojechaliśmy do Muzeum II Wojny Światowej. Tam każdy z nas dostał audioprzewodnik, aby mógł zwiedzić to wyjątkowe muzeum we własnym tempie. Muzeum wywarło na nas wszystkich ogromne wrażenie.

        W środę 06. czerwca pojechaliśmy do Sopotu. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne "Grodzisko", w którym mieliśmy ciekawe warsztaty i świetnie się bawiliśmy. Strzelaliśmy z łuku, przeciągaliśmy linę i graliśmy w  średniowieczne gry drużynowe. Następnie weszliśmy na molo w Sopocie i spacerując brzegiem morza doszliśmy do Jelitkowa.

        W czwartek 07. czerwca udaliśmy się autokarem do obozu koncentracyjnego Stutthof. Zwiedzaliśmy go w dwóch grupach - niemieckiej i polskiej. Po około dwóch godzinach rozpoczęliśmy warsztaty, aby przepracować to, co zobaczyliśmy. Naszym zadaniem było zinterpretowanie rysunków i listów wykonanych przez więźniów obozu. Przybliżyły nam one warunki, w jakich musieli tam żyć.

        Piątek rozpoczęliśmy grą terenową na Starym Mieście, która polegała na odszukaniu różnych ważnych obiektów i odpowiadaniu na liczne pytania. Po grze udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie zwiedziliśmy wystawę związaną z historią Solidarności.  Wieczorem, w naszej szkole odbył się Bal Gimnazjalny klas trzecich, na który byli zaproszeni nasi goście. Bawiliśmy się wspaniale, jednak największe wrażenie zrobił na naszych niemieckich partnerach wykonany przez wielu z nas taniec inaugurujący bal- polonez.

        W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się na pożegnalnym ognisku na działce rodziców Magdy i Borysa w Hucie Górnej. Najpierw przedstawiliśmy scenki, które przygotowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, a następnie prezentację podsumowującą naszą wymianę. Bardzo miło spędziliśmy czas i dopiero gdy zapadł wieczór wróciliśmy do domów.

        Niedziela była dniem poświęconym całkowicie do dyspozycji rodzin, a w poniedziałek wczesnym rankiem (o 5.00) rano pożegnaliśmy naszych gości na lotnisku. Wymiana skończyła się i nasz wspólny czas też dobiegł końca. Choć żegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi ze łzami w oczach i smutkiem, to wiemy, że był to dobrze spędzony czas, że poznaliśmy wspaniałych i otwartych na świat młodych ludzi i wiemy, że mimo odległości nasze przyjaźnie przetrwają i już w nadchodzące wakacje niektórzy z nas spotkają się ponownie.

        Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy za dofinansowanie projektu przez międzynarodową organizację "Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży".

        Uczestnicy wymiany szkolnej

      • MIĘDZYNARODOWA WYMIANA - KOLONIA - 21-28.04.2018

      • Podczas tegorocznej wymiany zwiedziliśmy wiele interesujących muzeów np. Muzeum Sportu, w którym mogliśmy poczuć się jak prawdziwi sportowcy. Niezwykle ciekawe było też zwiedzanie Muzeum Historii, gdzie dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat przeszłości. Warto wspomnieć o tym, że dzięki uprzejmości stacji WDR w Studio Zwei nagraliśmy własny program telewizyjny w prawdziwym studiu nagraniowym. Odwiedziliśmy również Erfahrungsfeld znajdujące się w Essen, w którym robiliśmy fizyczne eksperymenty.
        Jednym z ciekawszych miejsc, które zobaczyliśmy to wieża widokowa LVR - Triangle. Obowiązkowym punktem wymiany było zwiedzanie wnętrza katedry Kolońskiej - Kölner Dom.
        Na pożegnanie, grupa niemiecka przygotowała dla nas wspaniałe przyjęcie z pysznymi potrawami z całego świata i świetną muzyką, gdzie ogłoszone zostały wyniki konkursu na najśmieszniejsze selfie ze swoim partnerem z wymiany. Ten wieczór był bardzo udany. Wymiana szkolna zdecydowanie jest rzeczą wartą spróbowania i dającą wielką satysfakcję z używania języka obcego.

        Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy za dofinansowanie projektu przez międzynarodową organizację "Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży".

        Uczestnicy wymiany

      • MIĘDZYNARODOWA WYMIANA - GDAŃSK - 30.05.-05.06.2017

      • We wtorkowe popołudnie nasi przyjaciele z Niemiec mieli wylądować w Gdańsku. Czekaliśmy na nich z wielką niecierpliwością, a samolot się spóźniał. Nasz transparent budził zainteresowanie wszystkich pasażerów, a my nadal staliśmy przed bramkami na lotnisku. Nareszcie są…, ależ radosne powitanie!!! Uściskom nie było końca. Następnie wszyscy udali się do domów. 

        W środę rano, naszych gości serdecznie powitał p. dyrektor Mirosław Kołymski. Potem uczestniczyliśmy w grach integracyjnych. Wszyscy bawili się świetnie, odkryliśmy nawet nowe talenty plastyczne. W wyśmienitych humorach zabraliśmy się do pracy na projektem lapbooka na temat naszej wymiany. Efekty prac poszczególnych grup przedstawiliśmy na forum. Po wspólnym obiedzie w naszej szkolnej stołówce pojechaliśmy do Gdyni- Redłowa do Centrum Nauki Experyment. Nasi goście byli pod dużym wrażeniem. Wspólnie przeprowadzaliśmy eksperymenty i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek ze świata przyrody, nauki i medycyny. 

        Czwartek to dzień, w którym zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Przewodnicy opowiedzieli nam o czasach komunizmu i dążeniu Polaków do odzyskania wolności i demokracji. Po wspólnym obiedzie poszliśmy na starówkę. Tam wzięliśmy udział w przygotowanej przez nasze nauczycielki p. A. Patoka-Marks i E. Kulczyk grze terenowej „Stadtrallye”. Nie tylko nasi goście, ale i my dzięki niej poznaliśmy lepiej Stare Miasto i jego historię. Po skończonej zabawie, mieliśmy czas dla siebie.

        W piątek pojechaliśmy autokarem do Muzeum Stutthoff. Tam podzieleni na grupę polską oraz niemiecką zwiedzaliśmy teren byłego obozu koncentracyjnego, by wysłuchać jego historii. Następnie wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach dotyczących zarówno przeszłości, sytuacji obecnej, jak i przyszłości m.in. relacji polsko-niemieckiej. 

        Po kilku godzinach wróciliśmy do Gdańska na urodziny Karola, który zaprosił wszystkich uczestników na Garden Party. Spędziliśmy tam świetne popołudnie grając w piłkę i siatkówkę.

        Sobota była dniem do dyspozycji rodzin i większa część grupy popłynęła statkiem na Hel. Korzystając z pięknej pogody odpoczywaliśmy na plaży, kąpaliśmy się w morzu i zwiedziliśmy słynne fokarium. Niektórzy z nas pojechali do Malborka, aby zwiedzić słynny średniowieczny zamek zakonu krzyżackiego, który zrobił na naszych gościach ogromne wrażenie.

        W niedziele pogoda spłatała nam strasznego psikusa. Padał deszcz i nic nie zapowiadało poprawy pogody. Jednak wszyscy o osiemnastej spotkaliśmy się w leśniczówce w Gołębiewie na pożegnalnym ognisku. Przyjechali nasi rodzice i rodzeństwo. Na początku przedstawialiśmy scenki sytuacyjne, nad którymi pracowaliśmy od początku wymiany. Wszyscy pękaliśmy ze śmiechu. Potem piekliśmy kiełbaski i jedliśmy smakołyki przygotowanymi przez nasze mamy i nie tylko. Była też miła niespodzianka - zajęcia taneczne oraz gry. Bawiliśmy się świetnie i mimo szarej pogody nasza roztańczona grupa nie chciała kończyć zabawy! 

        W poniedziałek o 4.30 po raz ostatni spotkaliśmy się na lotnisku. Niestety, wspólny czas dopłynął do końca i nasi przyjaciele z Niemiec muszą wracać do domu. Było nam smutno i łzy każdemu zakręciły się w oku. Odprowadziliśmy naszych gości do bramek, pomachaliśmy na pożegnanie, a kiedy zniknęli nam z pola widzenia, każdy powrócił do domu. 

        Pobyt w Gdańsku naszych przyjaciół z Niemiec był bardzo udany dla obu stron. Podczas wymiany nie brakowało atrakcji i mile spędzonego czasu. Gościom pokazaliśmy kawałek naszej historii, naszego miasta, życia w szkole, czy choćby codzienności. Nasi partnerzy byli zachwyceni Polską i większość z nich planuje nas odwiedzić w najbliższe wakacje. Kolejny tydzień pomógł nam lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Można stwierdzić, iż taka forma nauki języka obcego jest jedną z najprzyjemniejszych, a zarazem najskuteczniejsza. To był naprawdę dobrze spędzony czas.

        Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy za dofinansowanie projektu przez międzynarodową organizację "Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży".

        Uczestnicy wymiany

      • MIĘDZYNARODOWA WYMIANA - KOLONIA - 22-29.04.2017

      • Już po raz piąty uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w międzynarodowej wymianie z zaprzyjaźnionym Gimnazjum w Kolonii. Dzięki zaangażowaniu naszych nauczycielek języka niemieckiego p. Ewy Kulczyk i p. Anny Patoka-Marks, kolejni uczniowie naszej szkoły mogli poznać i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z Miejskiego Gimnazjum z Kolonii (Heinrich-Mann-Gymnasium in Köln). Wymiana trwała od 22. kwietnia do 29. kwietnia 2017 i została dofinansowana przez międzynarodową organizację Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z Warszawy. 

        Podróż odbyliśmy samolotem. Na lotnisku w Kolonii powitali nas nasi partnerzy i ich rodzice, a każdy miał powitalny plakat, co było miłą niespodzianką. Następnie udaliśmy się do domów, gdzie mogliśmy odpocząć i bliżej się poznać. 

        Niedziela 23.04 była dniem do dyspozycji rodzin. I tu miłe zaskoczenie. Rodziny zapewniły nam mnóstwo wspaniałych atrakcji. Niektórzy z nas odwiedzili słynne wesołe miasteczko Fantasialand, albo kompleks basenów w Aquaparku, inni zwiedzili Kolonię, muzeum czekolady, zoo i stare miasto. W poniedziałek spotkaliśmy się rano w szkole, w auli powitały nas serdecznie nauczycielki- opiekunki grupy niemieckiej p. Güthues i p. Hölzemann oraz dyrektor szkoły p. Grüderrich. Następnie uczestniczyliśmy w grach zapoznawczych i integracyjnych, aby lepiej poznać wszystkich uczestników wymiany. Później udaliśmy się na zajęcia lekcyjne, dzięki czemu poznaliśmy realia szkoły niemieckiej. Po obiedzie w stołówce szkolnej, w ogromnej sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki sportowe. 

        Kolejnego dnia we wtorek zwiedziliśmy EL-DE-HAUS – Centrum Dokumentacji NS, gdzie poznaliśmy wiele nieznanych nam szczegółów dotyczących historii Niemiec z czasów II wojny światowej. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się małymi grupkami do centrum Kolonii, aby lepiej poznać to piękne miasto. Wieczorem, stróż nocny oprowadził nas po Starym Mieście opowiadając legendy związane nie tylko z budową katedry, ale i mieszkańcami miasta. Choć pogoda spłatała nam figla, to było ciekawie, zabawnie i niesamowicie.

        W środę 26.04 pojechaliśmy do Bonn, dawnej stolicy Niemiec. Tam zwiedziliśmy Muzeum Historii, a następnie Dom Beethovena, w którym urodził się ten wielki, niemiecki kompozytor.

        W czwartek zajęliśmy się tematyką otwartej i tolerancyjnej Europy. Po wprowadzeniu w trudny temat uchodźców i emigracji, spotkaliśmy się w szkolnej auli z dwójką młodych mężczyzn- uchodźców z Syrii i Erytrei. Rozmawiając poznaliśmy powody i historię ich ucieczki, oraz niepewność co do przyszłości i możliwości powrotu do ojczyzny. Ich przeżycia wywarły na nas duże wrażenie. Po południu pojechaliśmy do Muzeum Sportu i Olimpiady. Przewodnik opowiadał o dyscyplinach sportowych, których początki sięgają antyku. Były okazje, aby poćwiczyć, zmierzyć się w skoku w dal czy szybkości refleksu, a na koniec zagrać w piłkę na dachu budynku.

        W piątek pojechaliśmy do Xanten, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od Kolonii skansenu. Tamtejsze muzeum dokumentuje dzieje starożytnej Colonia Ulpia Triaiana. Oczywiście pogoda spłatała nam figla, ale i tak dzień należał do bardzo udanych. Wieczorem spotkaliśmy się nad Fühlinger See na pożegnalnym grillu i dyskotece. Było świetnie, pyszne jedzenie przygotowane przez rodziców, dobra muzyka i wygrany mecz piłki siatkowej dopełniły pełni szczęścia.

        Sobota, ostatni dzień wymiany upłynął pod znakiem Kölner Dom – Katedry Kolońskiej. Ta gotycka budowla wywarła na nas ogromne wrażenie. Po zwiedzaniu, niektórzy z nas weszli na wieżę. Warto było! Ponownie spotkaliśmy się już na lotnisku. Pożegnanie nie było łatwe, zaprzyjaźniliśmy się, na szczęście już niedługo spotkamy się ponownie na drugiej części wymiany w Gdańsku … 

        Wymiana była dla nas niesamowitym przeżyciem, które zostanie na długo w pamięci. Podczas pobytu zwiedzaliśmy piękną Kolonię, jej okolice i niezwykłe muzea, a co najważniejsze poznaliśmy ludzi - naszych sąsiadów i zawarliśmy przyjaźnie na całe życie. Niewątpliwie było to jedno z najwspanialszych wydarzeń przeżytych dzięki naszej szkole. 

        Uczestnicy wymiany

      • Projekt "Schulwärts!"

      • W ramach międzynarodowego projektu „Schulwärts!” pod patronatem Goethe-Institut w Warszawie, gościliśmy w naszej szkole studentkę z Niemiec panią Anne Mahn z Drezna. Nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez native speakera, czyli rodzimego użytkownika j. niemieckiego. Dało im to poczucie autentyczności w bezpośrednim kontakcie z językiem obcym, dzięki czemu stworzyliśmy warunki zbliżone do pobytu w kraju niemieckojęzycznym. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez naszego gościa i z każdym dniem coraz śmielej podejmowali próby konwersacji w języku obcym.

        Zajęcia były bardzo różnorodne, poczynając od zabaw stymulujących rozmowy (również w języku angielskim!), poprzez lekcje realioznawcze, tematyczne czy wreszcie projektowe. Uczniowie mieli okazję tworzyć wiersze w języku niemiecki tzw. „Elfchen”, które spotkały się z dużym uznaniem ze strony naszej studentki. Uczniowie klasy 1b mieli okazję uczestniczyć w lekcji historii w języku niemieckim poprowadzoną metodą CLIL w tandemie przez: p. Katarzynę Potulską oraz p. Anne Mahn. Lekcje o tematyce świątecznej cieszyły się największym zaangażowaniem ze strony uczniów, gdyż wspólnie z panią Mahn odkrywali kolejne drzwiczki Kalendarza Adwentowego oraz kosztowali bożonarodzeniowych tradycji i słodyczy!  

      • Pory roku w kl.1b
      • Lekcja o mowie młodzieżowej
      • Nasz Team!
      • Kalendarz Adwentowy kl.2b
      • Kalendarz Adwentowy kl.3a
      • Wiersze "Elfchen"
      • MIĘDZYNARODOWA WYMIANA - GDAŃSK, 16.05 - 23.05.2015

      • W sobotnie popołudnie nasi niemieccy przyjaciele mieli wylądować w Gdańsku. Czekaliśmy na nich z wielką niecierpliwością. Rozwinęliśmy wielki kolorowy transparent: „Herzlich Witamy” i tak przygotowani staliśmy przed bramkami na lotnisku im. Lecha Wałęsy. Nareszcie są….., wszyscy bardzo się ucieszyliśmy, a sam napis spodobał się naszym gościom. Po przywitaniu, wszyscy udali się do domów. Tego wieczoru przeżywaliśmy „Europejską Noc Muzeów”. Oczywiście skorzystaliśmy z tej okazji i grupkami poszliśmy zwiedzać gdańskie muzea. Atmosfera była niesamowita, tłumy gdańszczan i turystów zwiedzający nocą muzea. Na koniec poszłyśmy na Górę Gradową, z której widać było przepiękną panoramę oświetlonego Gdańska.

        Niedziela była dniem do dyspozycji rodzin. Niektórzy pojechali do ZOO, inni do Aquaparku, a jeszcze inni udali się do Malborka, gdzie znajduje się jeden z najznakomitszych zamków średniowiecznej architektury w Europie.

        W poniedziałek nastąpiło uroczyste przywitanie gości przez Panią Dyrektor Małgorzatę Karamarę. Następnie uczestniczyliśmy w grach integracyjnych. Między innymi graliśmy w grę, która polegała na tym, aby Niemiec wymówił np.: Trzęsienie Ziemi, a Polak: Erdbeben. Naprawdę uśmialiśmy się do łez. ;) Potem rysowaliśmy po jednej części ciała każdej osoby. Po kilkunastu minutach efekt był już widoczny. Bardzo zadowoleni z naszych „dzieł” udaliśmy się na dwie lekcje. Nasi przyjaciele zobaczyli, jak wygląda dzień w naszej szkole. Po obiedzie w stołówce szkolnej, pojechaliśmy do Gdańska na starówkę. Tam braliśmy udział w grze terenowej „Stadtrallye”. Dzięki niej nasi goście poznali lepiej Stare Miasto i jego historię. Po skończonej zabawie, mieliśmy czas dla siebie. Razem z moimi koleżankami z Polski i Niemiec weszłyśmy na Wieżę Mariacką. Po prawie 410 schodach dotarłyśmy na szczyt. Widok był niezapomniany. Po krótkiej sesji zdjęciowej udałyśmy się    z powrotem do domów.

        We wtorek, po porannych zajęciach lekcyjnych, ruszyliśmy w stronę Gdyni-Redłowa do Centrum Nauki Experyment. Zrobiło ono duże wrażenie na naszych niemieckich gościach. Wspólnie przeprowadziliśmy eksperymenty, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o świecie przyrody, a nawet weszliśmy do maszyny, która pokazuje jak będziemy wyglądać za kilkadziesiąt lat. Było to niesamowite połączenie nauki i zabawy. Następnie pojechaliśmy do Gdyni-Orłowa i udaliśmy się na spacer na orłowskie molo i do przepięknego rezerwatu przyrody - Klif Orłowski, jedynego w swym rodzaju.

        Następnego dnia w środę, pojechaliśmy do Sopotu. Mimo tego, iż pogoda diametralnie się zmieniła, nie traciliśmy uśmiechu. Po krótkim spacerze malowniczymi uliczkami, dotarliśmy do Muzeum Archeologicznego ”Grodzisko”. Nauczyliśmy się tam strzelać z łuku i rzucać oszczepem, dowiedzieliśmy o rodzajach broni, którą posługiwali się wczesnośredniowieczni Pomorzanie. Upiekliśmy kiełbaski i graliśmy w średniowieczną grę o nazwie ”Kubb”. Choć zmęczeni i trochę zmarznięci zaliczyliśmy ten dzień do niezwykle udanych i ciekawych.

        W czwartek, 21. maja  pojechaliśmy wspólnie do Sztutowa, gdzie mieści się Muzeum Stutthof. Podzieliliśmy się na dwie grupy: niemiecką i polską. Przewodnicy w niezwykle interesujący sposób opowiedzieli nam historię tego miejsca. Nie obyło się bez łez. Po oprowadzeniu mieliśmy warsztaty w małych grupkach. Każdy zespół zajmował się innym tematem np. Wspomnienia, Świadkowie, Perspektywa…. Wszystkim pozostanie na długo w pamięci wizyta w tym miejscu. Ważne, aby nigdy więcej ludzie ludziom nie zgotowali takiego losu. 

        Następnego dnia w piątek, zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. O czasach komunizmu opowiedzieli nam przewodnicy. Wieczorem o osiemnastej spotkaliśmy się wszyscy razem w leśniczówce w Gołębiewie na pożegnalnym ognisku. Przyjechali nasi rodzice i rodzeństwo oraz dyrekcja szkoły. Na początku przedstawialiśmy scenki sytuacyjne, nad którymi pracowaliśmy od początku wymiany. Później częstowaliśmy się smakołykami przygotowanymi przez nasze mamy i nie tylko. Była też miła niespodzianka - zajęcia taneczne oraz gry. Nieźle się przy tym bawiliśmy i kolejny raz pokazaliśmy, jak fantastycznie zintegrowaną grupą jesteśmy. Chętnie zostalibyśmy dłużej, ale wcześnie rano trzeba było wstać.

        W sobotę o 04:30 po raz ostatni spotkaliśmy się wspólnie na lotnisku. Wiedzieliśmy, że wspólny czas dopłynął do końca i nasi koledzy i koleżanki z Niemiec muszą wracać do domu. Byliśmy z tego powodu bardzo smutni i wiele osób płakało. Odprowadziliśmy naszych przyjaciół do bramek. Kiedy zniknęli nam z pola widzenia, każdy powrócił do domu. 

        Pobyt w Gdańsku naszych kolegów z Niemiec był udany dla obu stron. Podczas wymiany w Polsce nie brakowało atrakcji i mile spędzonego czasu. Istotnym faktem było pokazanie naszej historii, naszego miasta, życia w szkole, czy choćby codzienności. Naszym partnerom spodobało się bardzo i w najbliższe wakacje planują nawet kolejne odwiedziny, co my odbieramy z wielkim zadowoleniem. Kolejny tydzień doprowadził do lepszego poznania siebie nawzajem i dał podstawy do dalszej znajomości, której gorąco pragniemy. Jednogłośnie możemy stwierdzić, iż taka forma nauki jest jedną z najprzyjemniejszych, a zarazem skutecznych. To był naprawdę dobrze spędzony czas.

        Wymiana została dofinansowana przez międzynarodową organizację: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

        Uczestnicy wymiany

      • Deutsch Wagen Tour

      • Dzień 5. marca był w naszej szkole wyjątkowy. W ramach ogólnopolskiego projektu Goethe Instytutu na zaproszenie Pani Anny Patoka-Marks przybył do ZKPiG nr 12 na gdańskiej Zaspie "Deutsch Wagen Tour". Nauczycielki języka niemieckiego, panie – Ewa Kulczyk, Lidia Mamos, Anna Patoka-Marks, Kornelia Wojdylak oraz uczniowie Gimnazjum nr 16 przygotowali Turniej Języka Niemieckiego. Przybyli znamienici goście: Pani Friedrun Keltsch-Rączka - z Konsulatu Generalnego Niemiec, Pani Magdalena Jurowska - lektorka z Deutsch Wagen Tour, Pani Angela Fuks - przedstawicielka Centrum Egzaminacyjnego Instytutu Goethego, Pan Czesław Skonka - przewodniczący Towarzystwa Polsko-Austriackiego, Pani Anna Daniszewska - doradca metodyczny wyd. Pearson. W turnieju udział wzięli uczniowie z naszej Szkoły Podstawowej nr 48, oraz goście z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 52 i niepublicznej szkoły "Nasza Szkoła". Program był bogaty i napięty. Najpierw oficjalne powitanie gości i wyjątkowe wykonanie przez zespół wokalny Pani Ewy Kozyry kanonu „Kaffee” i pieśni z akompaniamentem instrumentów „Tanzen und springen”. Potem uczniowie z kl. 3f przedstawili ciekawe i pełne humoru scenki o celowości nauki j. niemieckiego, a następnie wraz z koleżankami i kolegami z kl. 3e zaśpiewali piosenki „Mama heile mich” i ”Rette die Welt”.  Do wspólnego tańca porwały publiczność uczennice z kl. 2e, które śpiewały „Ab in den Süden”. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu pt. „Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”, który zorganizowała p. Kornelia Wojdylak. Najciekawsze prace zdobiły tablice i ciekawiły oczy przechodzących uczniów. Następnie w sali dramowej uczniowie z kl. 3f zaprezentowali swój kunszt aktorski w przedstawieniu pt. „Wakacje Mikołajka”.

        Kolejny punkt spotkania to warsztaty z lektorką Deutsch Wagen Tour, Turniej Języka Niemieckiego i Turniej Gier Planszowych. Było barwnie, wesoło i kolorowo, a na uczniów czekało wiele ciekawych zadań i niespodzianek. Pani Magdalena Jurowska - animatorka z Deutsch Wagen Tour zaprezentowała wiele nowatorskich metod nauki języka niemieckiego i pokazała, jak w ciekawy sposób można uczyć się języka naszych najbliższych sąsiadów. Odbyły się animacje językowe, tańce, gry i zabawy oraz konkursy. Turniej Językowy dla uczniów klas szóstych i piątych pokazał, iż nauka języka obcego to nie tylko wkuwanie słówek czy gramatyka, ale też ciekawa zabawa i wiele radości. Zadania i sprawności językowe były dostosowane do wiedzy i możliwości uczniów. Na koniec przedstawiciele szkół otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zaproponowane konkursy, gry i zabawy językowe na pewno zmotywują uczniów do dalszej nauki języka niemieckiego, a drobne upominki będą przypominać o spotkaniu, które minęło niepostrzeżenie i na długo zostanie w pamięci.

        Jasne, że klar !!!
        Anna Patoka-Marks

        O nas na Deutsch Wagen Tour, tutaj »

  • Aktualności

  • Galeria zdjęć

      brak danych