Wydarzenia Współpraca/ Wymiana Konkursy / Wyniki Ciekawostki Filmy Muzyka Język niemiecki w szkole Liga Zadaniowa - 2018/2019 Liga Czytelnicza - 2018/2019

Wycieczka- Berlin

 W Y C I E C Z K A

BERLIN - Jarmark Bożonarodzeniowy

Zapraszamy!

 • Wyjazd do Berlina w piątek 14 grudnia o godz. 3.00 (rano!)
 • Przyjazd do stolicy Niemiec ok. godz. 10.00
 • Zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej, jednego z największych muzeów na świecie! Główną atrakcją jest największy na świecie zrekonstruowany szkielet branchiozaura. Okaz ma ponad 11 metrów wysokości i 22 metry długości i robi olbrzymie wrażenie! (ok.5 €/os.)
 • Spacer najelegantszą berlińską aleją – Unter den Linden, wzdłuż której zachowały się piękne barokowe budowle m.in.: Uniwersytet, w którym studiował Albert Einstein.
 • Wizyta pod Bramą Brandenburską – jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta oraz zwiedzanie Reichstagu – siedziby niemieckiego parlamentu (w miarę możliwości wjazd windą na dach, gdzie znajduje się szklana kopuła o średnicy 38 metrów i wysokości 23,5 metra)
 • Po południu pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym : Gendarmenmarkt (ok.1 €/os.)
 • Świątecznie przystrojone stragany, wyroby rzemieślnicze, bożonarodzeniowe wypieki i regionalne specjały, świąteczne dźwięki chórów i orkiestr dętych!
 • Powrót do autokaru ok. 20.00
 • Zakończenie wycieczki w godzinach nocnych (ok. 03:00).
 • Chętnych zapraszamy do wpisania się na listę w sali 136 lub 233.

Dzień Otwarty 2018

Dzień Otwarty w sali niemieckiej 2017

1 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej nr 48. W sali od języka niemieckiego ugościlismy naszych przyszłych uczniów i ich rodziców w typowo niemieckiej atmosferze! Nasi wspaniali gimnazjaliści przygotowali tradycyjne grillowane kiełbaski (gegrillte Wurst), sałatkę ziemniaczaną (der Kartoffelsalat),klasyczne kruche ciasteczka (die Spitzbuben) oraz pyszne ciasta. Odwiedzający nas goście mogli sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego poprzez dopasowanie niemieckich słów z obrazkami czy układając puzzle z mapą Niemiec.Wszyscy zdobyli zasłużone nagrody, gdyż jak się okazało - niemiecki nie jest wcale taki trudny!

Serdecznie dziękujemy Wszystkim odwiedzającym i zapraszamy do wspólnej nauki w naszej szkole w Roku Szkolnym 2017/2018!

Piknik w klasach drugich gimnazjum

Piknik w klasach drugich gimnazjum

Produkty spożywcze (Lebensmittel), przepisy kulinarne (Rezepte), karta dań (Speisekarte), rodzaje smaków (Geschmack) – to  tematy, które poznawali uczniowie klas drugich gimnazjum  na lekcjach języka niemieckiego.

W jaki sposób można podsumować taki blok tematyczny?

Oczywiście organizując piknik w klasie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń :D

Wystawa realioznawcza

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Mamy przyjemność poinformować, iż gościliśmy w naszej szkole interaktywną wystawę z Goethe-Institut pt. „Niemcy w walizce - Deutschland im Koffer”.

W ogromnych kufrach ucznoiwie znależli wiele ciekawostek dotyczących kraju, ludzi oraz języka niemieckiego. W jednej z części na tle zamku Neuschwanstein znajdowały się stereotypy, z przymrużeniem oka: grupa ogrodowych krasnali pozowała z dużą dozą autoironii. Wypełnione płatkami śniegu szklane kule z postaciami z bajek wskazywały na romantyczne powiązanie Niemiec ze Średniowieczem. Na dwóch mapach, znajdowała się zgadywanka dotycząca największych miast Niemiec. W prawej części kufra ujrzeliśmy karty zawierające obrazy i teksty – kalejdoskop osób i myśli, zarówno wesołych, jak i tych poważnych. Poniżej w ośmiu szufladach można było znaleźć zadziwiające odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Niemiec.
Kolejny kufer poświęcony był osobliwościom i pięknu języka niemieckiego. Fragmenty filmów i miłosne pieśni pokazywały, jak wspaniale nadaje się on do wyrażania uczuć. Na ekranie widać było dłoń zapisującą jeden z wierszy miłosnych Goethego,który wydrukowany na papierze, będzie można było zabrać do domu dla najbliższej osoby. Aby ukazać także drugi koniec skali uczuć w języku niemieckim, zwiedzający stali równocześnie na wycieraczce z przezwiskami

Ostatnia część wystawy poświęcona była pytaniu o możliwości, jakie daje nauka języka niemieckiego. Mimo że niemiecki nie jest prosty, okazuje się, że prawie każdy zna już jakieś niemieckie słowa, lub potrafi znaleźć elementy łączące niemiecki z językiem ojczystym. “Niemiecki jest prostszy niż myślisz”! Oglądając wystawę każdy z Was nauczy się mimochodem kilku niemieckich słów! Pokazywany na ekranie film prezentował dziesięć najważniejszych powodów do nauki niemieckiego.

"Deutschland im Koffer" - interaktywna wystawa

Od grudnia 2016 roku, w naszej szkole gościmy interaktywną wystawę pt. "Deutschland im Koffer" czyli "Niemcy w walizce", której autorem jest Instytut Goethego. Nasi gimnazjaliści mają okazję w niezwykle niekonwencjonalny sposób poszerzyć swoją wiedzę o historii, geografii i zwyczajach w Niemczech. Mogą też poznać historię nazw słynnych żelek Haribo i butów sportowych Adidas. Ogrodowe krasnale, nad którymi wiszą śnieżne kule z postaciami z bajek są obrazem stereotypu, jaki mamy o naszym zachodnim sąsiedzie. A wystawa to prawdziwa kopalnia wiedzy. Tu znajdziemy odpowiedzi na pytania: dokąd Niemcy jeżdżą najchętniej na wakacje? Ile kupują dziennie gazet? Jakie jest najpopularniejsze imię dla chłopca i dziewczynki? Czy piją więcej piwa, czy kawy? I oczywiście dużo, dużo więcej interesujących wiadomości, których z ciekawością poszukiwali nasi uczniowie podczas swoich zajęć.
Poniżej kilka zdjęć z jednej z takich lekcji.

Tekst i zdjęcia: Anna Patoka- Marks

OKTOBERFEST w klasie 1E

W Niemczech Oktoberfest już się zakończył, ale u nas trwał nadal. 19 października 2016 roku uczniowie klasy 1E, ich wychowawczynie oraz zaproszeni Goście celebrowali słynne bawarskie "dożynki chmielu". Pyszne kiełbaski z grilla z musztardą i ketchupem, ziemniaczana sałatka (Kartoffelsalat) i Apfelschorle (woda mineralna + sok jabłkowy) dopełniły szczęścia. Wspaniałą zabawę powtórzymy w przyszłym roku.
A jak było w tym roku, sami zobaczcie....

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera
  Zbigniewa Burzyńskiego 10, 80-462 Gdańsk
 • (58) 346 96 48

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 944370

Copyright © 2016-2018 SP nr 48 w Gdańsku - wszystkie prawa zastrzeżone.