Wydarzenia Współpraca/ Wymiana Konkursy / Wyniki Liga Zadaniowa Język niemiecki w szkole Ciekawostki Filmy

Dzień Otwarty 2018

Dzień Otwarty w sali niemieckiej 2017

Serdecznie dziękujemy Wszystkim odwiedzającym i zapraszamy do wspólnej nauki w naszej szkole w Roku Szkolnym 2017/2018!

Piknik w klasach drugich gimnazjum

Produkty spożywcze (Lebensmittel), przepisy kulinarne (Rezepte), karta dań (Speisekarte), rodzaje smaków (Geschmack) – to  tematy, które poznawali uczniowie klas drugich gimnazjum  na lekcjach języka niemieckiego.

W jaki sposób można podsumować taki blok tematyczny?

Oczywiście organizując piknik w klasie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń :D

Wystawa realioznawcza

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Mamy przyjemność poinformować, iż gościliśmy w naszej szkole interaktywną wystawę z Goethe-Institut pt. „Niemcy w walizce - Deutschland im Koffer”.

W ogromnych kufrach ucznoiwie znależli wiele ciekawostek dotyczących kraju, ludzi oraz języka niemieckiego. W jednej z części na tle zamku Neuschwanstein znajdowały się stereotypy, z przymrużeniem oka: grupa ogrodowych krasnali pozowała z dużą dozą autoironii. Wypełnione płatkami śniegu szklane kule z postaciami z bajek wskazywały na romantyczne powiązanie Niemiec ze Średniowieczem. Na dwóch mapach, znajdowała się zgadywanka dotycząca największych miast Niemiec. W prawej części kufra ujrzeliśmy karty zawierające obrazy i teksty – kalejdoskop osób i myśli, zarówno wesołych, jak i tych poważnych. Poniżej w ośmiu szufladach można było znaleźć zadziwiające odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Niemiec.
Kolejny kufer poświęcony był osobliwościom i pięknu języka niemieckiego. Fragmenty filmów i miłosne pieśni pokazywały, jak wspaniale nadaje się on do wyrażania uczuć. Na ekranie widać było dłoń zapisującą jeden z wierszy miłosnych Goethego,który wydrukowany na papierze, będzie można było zabrać do domu dla najbliższej osoby. Aby ukazać także drugi koniec skali uczuć w języku niemieckim, zwiedzający stali równocześnie na wycieraczce z przezwiskami

Ostatnia część wystawy poświęcona była pytaniu o możliwości, jakie daje nauka języka niemieckiego. Mimo że niemiecki nie jest prosty, okazuje się, że prawie każdy zna już jakieś niemieckie słowa, lub potrafi znaleźć elementy łączące niemiecki z językiem ojczystym. “Niemiecki jest prostszy niż myślisz”! Oglądając wystawę każdy z Was nauczy się mimochodem kilku niemieckich słów! Pokazywany na ekranie film prezentował dziesięć najważniejszych powodów do nauki niemieckiego.

"Deutschland im Koffer" - interaktywna wystawa

Od grudnia 2016 roku, w naszej szkole gościmy interaktywną wystawę pt. "Deutschland im Koffer" czyli "Niemcy w walizce", której autorem jest Instytut Goethego. Nasi gimnazjaliści mają okazję w niezwykle niekonwencjonalny sposób poszerzyć swoją wiedzę o historii, geografii i zwyczajach w Niemczech. Mogą też poznać historię nazw słynnych żelek Haribo i butów sportowych Adidas. Ogrodowe krasnale, nad którymi wiszą śnieżne kule z postaciami z bajek są obrazem stereotypu, jaki mamy o naszym zachodnim sąsiedzie. A wystawa to prawdziwa kopalnia wiedzy. Tu znajdziemy odpowiedzi na pytania: dokąd Niemcy jeżdżą najchętniej na wakacje? Ile kupują dziennie gazet? Jakie jest najpopularniejsze imię dla chłopca i dziewczynki? Czy piją więcej piwa, czy kawy? I oczywiście dużo, dużo więcej interesujących wiadomości, których z ciekawością poszukiwali nasi uczniowie podczas swoich zajęć.
Poniżej kilka zdjęć z jednej z takich lekcji.

Tekst i zdjęcia: Anna Patoka- Marks

OKTOBERFEST w klasie 1E

W Niemczech Oktoberfest już się zakończył, ale u nas trwał nadal. 19 października 2016 roku uczniowie klasy 1E, ich wychowawczynie oraz zaproszeni Goście celebrowali słynne bawarskie "dożynki chmielu". Pyszne kiełbaski z grilla z musztardą i ketchupem, ziemniaczana sałatka (Kartoffelsalat) i Apfelschorle (woda mineralna + sok jabłkowy) dopełniły szczęścia. Wspaniałą zabawę powtórzymy w przyszłym roku.
A jak było w tym roku, sami zobaczcie....

Dożynki chmielne (Oktoberfest) w klasie IIF

20.10.2016

Dożynki chmielne (Oktoberfest) w klasie IIF

Wprawdzie tegoroczny Oktoberfest w Monachium (Bawaria) już się zakończył, jednak fakt ten nie przeszkodził uczniom klasy IIF w organizacji wesołego festynu ludowego w gmachu Gimnazjum nr 16.

We wtorek, 18 października, skoczna muzyka zagościła w sali 136, a zapachy grillowanych kiełbasek roznosiły się po korytarzach całej szkoły, nęcąc uczniów innych klas. Na stole nie zabrakło tradycyjnej sałatki ziemniaczanej. Spożywane potrawy były popijane sokiem jabłkowy.  Odbyły się też konkursy na najpiękniejszy, tradycyjny strój damski i męski, jodłowanie, taniec ludowy oraz „Ugryź kwaśne jabłko”. Ten ostatni wzbudził wśród uczestników najwięcej emocji. Laureaci konkursów dostali słodkie nagrody.

Wszystkie potrawy zostały spożyte, napoje wypite, a uśmiechnięte twarze uczniów były dowodem na to, że impreza się udała.

W przyszłym roku musimy to powtórzyć!

Copyright © 2016-2018 SP nr 48 w Gdańsku - wszystkie prawa zastrzeżone.