• Wymiana polsko-francuska. Część druga - nasza rewizyta we Francji.

• Dzień Pierwszy - 29 maja 2017

• Po długiej i trochę męczącej podróży nareszcie wylądowaliśmy we Fracji i wkrótce spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi, których gościliśmy w lutym.

• Wyjście z autokaru i pierwsze przywitania.
      • How was the journey?
      • Gimnazjum w Sillé le Guillaume z polską flagą.
      • Wejście do szkoły w Sillé le Guillaume przygotowane na nasz przyjazd.
      • Zaraz po krótkim poczęstunku udaliśmy się do klas naszych gospodarzy.
      • Organizatorzy wymiany na dziedzińcu szkolnym.
        Od lewej: Dyrektor szkoły, M. Mikael Jupin, pani Marta Pokropska-Hutek, pan Paweł Kramek.
      • Dzień Drugi. 30 maja 2017

• Ponieważ Sillé le Guillaume leży ponad 200 km od Paryża podróź zajęła nam dużą część dnia. Ale warto było!

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Avenue des Champs-Élysées, czyli Pól Elizejskich - reprezentacyjnej aleji francuskiej stolicy.

• Wszyscy uczestnicy wymiany przed Łukiem Triumfalnym w centrum Paryża
      • Przed Łukiem Triumfalnym.
      • Przed wieżą Eiffla
      • Przed wspinaczką na wieżę zjedliśmy drugie śniadanie na Polach Marsowych.
      • Na drugim tarasie wieży Eiffela.
      • Z powodu braku czasu katedrę Notre Dame mogliśmy oglądać tylko z autokaru.
      • Dzień Trzeci. 31 maja 2017

• Kolejny dzień spędziliśmy w Le Mans. A z czego sławne jest Le Mans?

Oczywiście z 24-godzinnych wyścigów samochodowych i motocyklowych.

Dlatego naszą wyzytę rozpoczeliśmy na torze wyścigów, a potem zwiedziliśmy miasto.

• Mogliśmy zobaczyć wiele historycznych samochodów i motocykli, które zwyciężyły kiedyś wyścig.
      • Przed nami trofea z wyścigów.
      • Historia toru w Le Mans na historycznych makietach.
      • Współczesna organizacja toru wyścigowego.
      • Drugie śniadanko na schodach katedry w Le Mans.
      • Dzień Czwarty. 1 czerwca 2017

• Następny dzień był związany ze zbliżającą się rocznicą londowania wojsk alianckich na plażach Normandii. Nazwy plaż pozostały po tej operacji militarnej. Rozpoczęliśmy od plaży Utah.

• Żywa lekcja historii na plaży Utah
      • Przed pomnikiem żołnierzy, którzy wylądowali tutaj w roku 1944.
      • W muzeum desantu.
      • W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz poległych żołnierzy dywizji gen. Maczka, wyzwolicieli Pontigny.
      • Dzień Piąty. 2 czerwca 2017

• Piątek był dniem historycznym. Odwiedziliśmy wystawę upamiętniającą powstanie Armii Błękitnej gen. Józefa Hallera w 1918 roku.

Potem wróciliśmy do Sillé le Guillaume by wziąć udział w uroczystościach ku czci Polaków, poległych za wolność Francji w 1918 roku.

• W pociągu do Le Mans.
      • Wykład o wspólnej historii Polski i Francji w bibliotece uniwersytetu w Le Mans.
      • Biblioteka uniwersytecka. Częścią wystawy są również prace, które zwyciężyły w naszym konkursie plastycznym.
      • Tablica pamiątkowa w kościele w Sillé le Guillaume.
      • Złożenie wieńców pod pomnikiem poległych.
      • Uczestnicy wymiany składają kwiaty na grobach polskich żołnierzy.
      • Dzień Szósty. 3 czerwca 2017.

• Głównym punktem sobotniego programu była wycieczka do słynnego klasztoru na górze/wyspie Saint Michele.

• Zwiedzanie klasztoru Mont Saint Michele polega głównie na wspinaniu się po schodach.
      • Żywa lekcja historii czyli nauczyciele w rolach przewodników.
      • Widok sprzed głównego wejścia do górnego kościoła na zatokę, przed przypływem.
      • Widok po przypływie. Na maleńkiej wysepce u dołu obrazu nasi uczniowie.
      • Szczęśliwi wracamy do Sille.
      • Dzień Siódmy. 4 czerwca 2017

• Niedziela była zwięczeniem historycznej części naszej wizyty we Francji. Wzięliśmy udział w ceremonii złożenia kwiatów na cmentarzu w Le Mans przed pomnikiem polskich żołnierzy. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej mszy w tamtejszej katedrze związanej z odsłonięciem tablicy pamiątkowej upamiętniającej powstanie armii gen. Józefa Hallera, patrona naszej szkoły.

• Sztandar naszej szkoły na cmentarzu w Le Mans.
      • Uczestnicy wymiany po złożeniu kwiatów na grobach.
      • Przedstawiciel władz okręgu oraz ambasador Polski i główny konsul składają kwiaty przed pomnikiem Hallerczyków.
      • W czasie mszy.
      • Na zakończenie mszy.
      • Przed tablicą upamiętniającą powstanie armii gen. Józefa Hallera. Za nami chór z Gdyni.