Strony przedmiotu Język angielski

Wydarzenia

AIESEC Podsumowanie II edycji

 

AIESEC w Gimnazjum nr 16 Edycja II

 

Na początku marca gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy ze studenckiej organizacji AIESEC, którzy w ramach projektu Culture & Education prowadzili zajęcia językowe i kulturowe dla naszych uczniów. Poza walorami edukacyjnymi takie nietypowe lekcje przyczyniają się do szerzenia tolerancji i zrozumienia międzykulturowego. W tym roku mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać bliżej bardzo odległą Indonezje oraz Gruzję. Suhen Adani i Amiran Kurtanidze ciekawie opowiadali o historii i kulturze krajów, z których pochodzą, starając zachęcić młodzież do nauki języków, podróży i poznawania świata. Uczniowie mieli również możliwość zadawać pytania o rzeczy, które szczególnie ich interesują. Zajęcia prowadzone były w całości w języku angielskim, co było wyjątkową lekcją konwersacji.

W zeszłym roku podobne lekcje prowadzili Polly Chiu z Kong Kongu i Thiago De Melo Matozo z Brazylii. Liczymy, w przyszłym roku grono studentów poszerzy się o kolejnych ciekawych gości z różnych części świata.

nauczyciele j. angielskiego GIM

 

AUSTRALIA w PIGUŁCE - podsumowanie konkursu

Pod koniec lutego miał w naszej szkole miejsce konkurs organizowany przez nauczycieli języka angielskiego pt. „Australia w pigułce”.  Dlaczego Australia? Otóż kraj ten jest członkiem Wspólnoty Narodów (Commonwealth), która zrzesza niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Głową Wspólnoty Narodów jest Królowa Elżbieta II.

Wzorem zeszłego roku, kiedy organizowaliśmy konkurs pt. „USA w pigułce”, uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum mieli za zadanie pobrać ze szkolnej strony internetowej pytania przeznaczone dla danego etapu edukacji, rozwiązać zadania i przyswoić jak najwięcej wiadomości o historii, kulturze i geografii Australii.

Do rywalizacji przystąpiło 5 par ze szkoły podstawowej oraz 15 par z gimnazjum.

Zwycięzcami w szkole podstawowej zostały Zuzanna Kozioł i Anna Trokol z klasy 5 C.

Natomiast w rozgrywce uczniów gimnazjum potrzebna była dogrywka, gdyż dwie pary znały odpowiedzi na wszystkie pytania. W dogrywce szczęście sprzyjało Agacie Kozłowskiej i Darii Skarbek z kl. 3 C. 

 

!!! Zwycięskie pary w nagrodę otrzymały zaproszenie na godzinną grę w kręgle do kręgielni Soprano w Gdańsku. !!!

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, liczymy, że w przyszłym roku równie chętnie będzie zgłębiać tajemnice innych krajów.   

 

Nauczyciele języka angielskiego SP i GIM

 

PHOTO COMICS

PHOTO COMICS

Uczniowie klasy 2E w ramach zajęć dramowych z języka angielskiego przez 2 miesiące pracowali nad projektem pod tytułem „PHOTO COMICS” Zadanie polegało na przedstawieniu znanej historii np. bajki w formie komiksu zrobionego nie z rysunków tylko z własnych zdjęć. Z pomocą przyszły programy komputerowe dzięki, którym wszystko nabrało profesjonalnego charakteru. Paca nad tym zadaniem przebiegała w kilku etapach: wybranie scen, zrobienie zdjęć, przygotowanie dialogu w języku angielskim i stworzenie komiksu w programie komputerowym. Każdy miał szanse wykazać się jakimś talentem: aktorskim, fotograficznym, reżyserskim czy językowym. Cały projekt powstał również z myślą o tych uczniach, którzy boją się występów na żywo przed publicznością oraz tych, którzy mają kłopoty z opanowaniem tekstu w języku angielskim na pamięć. Pracy towarzyszyło mnóstwo śmiechu i zabawy, szczególnie podczas robienia zdjęć oraz montowania komiksu w programie komputerowym. Powstały następujące komiksy: Trzy świnki, Alicja w krainie czarów, Romeo i Julia, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Mit o jabłku niezgody oraz Kopciuszek. Poziom wykonania komiksów bardzo różnił się między sobą, gdyż uczniowie pracowali z różnym zaangażowaniem, jednakże owoc pracy jeden z grup powalił wszystkich na kolana. Dominika Zając, Ania Gajewska, Lena Głowińska i Marta Krzewicka wykazały się przeogromną kreatywnością, dbałością o szczegóły i swoją wersją Kopciuszka zachwyciły wszystkich. Wysiłek jaki dziewczęta włożyły w stworzenie swojego komiksu został nagrodzony w postaci podwójnych biletów do kina dla każdej z nich ufundowanych przez Kino Helios. To nie koniec przygody uczniów klasy 2 E z Kopciuszkiem. Już w kwietniu, podczas dni otwartych Gimnazjum nr 16 odbędzie się premiera kolejnego przedstawienia w języku angielskim uczniów tej klasy i tym razem będzie to właśnie „Kopciuszek”. Czy Kopciuszek jak zwykle zakocha się w księciu, a złe siostry odejdą z kwitkiem? Przekonajcie się sami, do zobaczenia w sali dramowej.

 

Małgorzata Modzelewska

Grażyna Kaźmierczak

Cinderella

Podsumowanie projektu Pen Pal

 

Uczniowie klasy 3 E zakończyli 6 – tygodniowy projekt międzynarodowy PEN PALS SCHOOL, w którym korespondowali z uczniami z całego świata. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o elementy historii, sztuki oraz popkultury Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Dani i Ukrainy. Wymieniali się również informacjami na temat tradycyjnych potraw swojego kraju. Nasi uczniowie zgodnie przyznają, że udział w tym projekcie bardzo im się podobał, głownie dlatego, że wiedzę pozyskiwali od swoich rówieśników. Większość uczniów z zadowoleniem zauważyła, że młodzież na całym świcie jest taka sama. Nie ma większego znaczenia na jakim kontynencie żyją, ich codzienność wygląda bardzo podobnie. Mają takie same zainteresowania, chętnie spędzają czas z przyjaciółmi, chodzą do kina, uprawiają sporty.  Dużym zaskoczeniem dla naszych gimnazjalistów był również fakt, że młodzież z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Szwecja czy Dania byli zainteresowani naszym krajem. Aby przybliżyć wszystkim uczniom naszej szkoły wrażenia z projektu Pen Pals zapraszamy na korytarz przy sali 210.

 

Małgorzata Modzelewska

Grażyna Kaźmierczak

STORY CUBES

                                                       GRAMY PO ANGIELSKU                                                                                        

 

Jeśli ktoś uważa, że młodzież gra tylko w gry komputerowe, to jest w błędzie.  Uczniowie klasy 3 E Gimnazjum nr 16 na dramowych lekcjach angielskiego grają w znaną na całym świecie grę STORY CUBES.

To prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która dostarcza masę radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni. Story Cubes to dziewięć, sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji. Zabawa polega na twórczym opowiedzeniu historii w oparciu o dziewięć obrazów, które wypadły na kostkach. Rozpoczynamy swoje opowiadanie od "Dawno, dawno temu" lub "Pewnego razu" i dajemy się ponieść wyobraźni. Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co nas ogranicza, to własna kreatywność.

Było dużo śmiechu, mnóstwo oryginalnych pomysłów, a przede wszystkim dobra zabawa na zakończenie pierwszego tygodnia po feriach.

 

Małgorzata Modzelewska

nauczyciel j. angielskiego

Świąteczne memy

Oto kilka wybranych memów o tematyce świątecznej wykonanych przez uczniów klas 1F i 2F.

laugh

AT THE FORTUNE TELLER'S

Dnia 2 grudnia, z okazji minionych Andrzejek uczniowie klasy 1E zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom z poziomu klas pierwszych scenki w języku angielskim pt.

„AT THE FORTUNE TELLER’S”  czyli  „U wróżki”.

Scenariusze powstały na lekcjach języka angielskiego w ramach modyfikacji programowej język angielski z dramą.  Okazało się, że  wróżka  może przepowiedzieć kto wygra „Taniec z gwiazdami”, dopomóc rolnikowi znaleźć żonę  oraz rozwiązać zagadkę kryminalną.

Dla wielu uczniów był to pierwszy duży występ publiczny, a nauka tekstu w języku angielskim była dodatkowa trudnością. Publiczność spisała się na medal. Serdecznie i ciepło oklaskiwała młodych aktorów i z ogromnym zaciekawieniem oglądała  i słuchała kolejnych scenek.  Występy uczniów 1 E zostały również poddane ocenie widowni, która poprzez głosowanie wybrała ich zdaniem najlepsza scenkę.

Dziękujemy za zaangażowanie smiley

Grażyna Kaźmierczak i Małgorzata Modzelewska 

.

Words Behind Christmas Songs

                               Wszyscy odliczamy już dni do Świąt, więc aby umilić ten czas                                            

klasa 2e przygotowała przedstawienie dla klas drugich pt.

„Words behind Christmas songs”

 

Uczniowie wzięli na warsztat popularne angielskie piosenki świąteczne, które można usłyszeć wszędzie. Za pomocą scenografii i dialogów starali się pokazać swoim kolegom świat piosenek świątecznych, które oprócz melodii łatwo wpadającej w ucho zawierają uniwersalne przesłanie – Święta to rodzina, przyjaciele i radość z bycia razem.  Spektakl miał charakter interaktywny – zadaniem widzów było odgadnięcie jakie popularne piosenki zostały zaprezentowanie przez poszczególne grupy. Publiczność nie zawiodła – wspaniale wspierali swoich kolegów.

 

Mamy nadzieję, że świąteczny nastrój, w który wprowadzili nas uczniowie klasy 2e pozostanie z nami na cały rok.

Naszym aktorom serdecznie gratulujemy – Wasza praca przyniosła świetne rezultaty 

smiley

Grażyna Kaźmierczak 

Małgorzata Modzelewska

LEKCJA SZEKSPIROWSKA I WARTSZTATY TEATRALNE

W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 Gimnazjum nr 16 nawiązało współpracę z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. W ramach tej współpracy uczniowie klas, którzy realizują modyfikację z języka angielskiego z elementami dramy biorą udział w lekcjach szekspirowskich oraz warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracowników GTS.

Pierwszy wykład poprowadzony przez panią Martą Nowicką dotyczył charakterystyki teatru z epoki Wiliama Szekspira czyli z czasów panowania królowej Elżbiety I. Uczniowie mieli okazje dowiedzieć się m.in. jak wyglądał budynek teatru, kto mógł występować na scenie, jak powstawały sztuki oraz jakie wymagania miała ówczesna publiczność. Ku zdziwieniu uczniów, okazało się że praca pisarza czy też aktora była w tamtych czasach szalenie trudna z uwagi na brak funduszy oraz fakt, że teatr był postrzegany dość negatywnie.

Po zajęciach teoretycznych, uczniowie klasy 1 E zostali podzielenie na grupy i wzięli udział w warsztatach teatralnych. Podczas trwających 90 min zajęć gimnazjaliści chętnie angażowali się w zdania, które prowadziły p. Marta Nowicka i p. Katarzyna Rukat. Przygotowane przez panie ćwiczenia dramowe polegały w dużej mierze na komunikacji pozawerbalnej, umiejętności współpracy i zaufaniu. Dobrej zabawie towarzyszyły również trudniejsze zadania aktorskie takie jak umiejętność koncentracji czy zachowanie powagi. Do ostatnich zadań jeden z grup należało wspólne czytanie i interpretacja fragmentu sztuki Wiliama Szekspira pt. „Król Lear” .

Zajęcia te były dużym sukcesem, uczniowie nie tylko bardzo dobrze się bawili ale także uczyli się pokonywać nieśmiałość, angażowali się wedle swoich możliwości, integrowali się z grupą. Tutaj nie było złych odpowiedzi, liczyła się kreatywność i chęć współpracy. 

I miejsce w Wojewódzki Konkursie Teatralnym

Z ogromną radością informujemy, że 20 maja uczniowie naszego gimnazjum zdobyli 1 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym w Językach Obcych „ACT”.

Uczniowie klasy 2 E wystąpili z przedstawieniem w języku angielskim pt. „Kopciuszek”. W rywalizacji wzięło udział 10 gimnazjów z województwa pomorskiego. Jury oceniało umiejętność współpracy w zespole, umiejętności aktorskie, wyrażanie emocji, ekspresji głosowej i ruchowej, rozwój wyobraźni oraz poziom języka angielskiego i dekoracje. Godziny prób zaowocowały doskonałym przygotowaniem, a widząc przedstawienia konkurencji nasi aktorzy dali z siebie 1000%. Nie było żadnej pomyłki, wszyscy stanęli za wysokości zadania. Dodatkowo cieszy fakt iż jedna z naszych uczennic, OLIWIA GOJŻEWSKA została szczególnie wyróżniona za wyśmienitą kreację macochy, otrzymując od Jury nagrodę specjalną w postaci podwójnego zaproszenia na spektakl do Teatru Szekspirowskiego. Nasz Kopciuszek miał swoją premierę podczas dni otwartych gimnazjum w kwietniu, obecnie prezentujemy go uczniom pobliskich szkół podstawowych promując gimnazjum nr 16 i zachęcając szóstoklasistów do nauki w naszej szkole. W przestawieniu bierze udział 11 uczniów, ale aby zaangażować więcej osób mamy 2 obsady, które grają na zmianę i niestraszne są nam losowe nieobecności uczniów. Tournée Kopciuszka zakończy się w czerwcu kiedy będziemy występować przed własną publicznością czyli koleżankami i kolegami z naszego gimnazjum.

 

Skład aktorski:

 • Kopciuszek - Milena Browczuk/ Patrycja Sampławska
 • Macocha Sybil  – Oliwia Gojżewska /Maja Górska
 • siostra Fat Pat  – Weronika Dróżdż/ Patrycja Soból
 • siostra Thin Liz  - Lena Głowińska/ Magda Maresch
 • Ojciec Bazil – Oskar Malinowski/Adam Truty
 • Wróżka – Weronika Lincer/ Ania Gajewska
 • Listonosz -  Jan Wojda /Karol Abramski
 • Książe –Dawid Dubicki/ Andrzej Kownacki
 • Narrator – Marta Krzewicka/ Kornelia Wałdoch
 • Myszki – Marcelina Franczuk i Zuzia Ostręga/ Marysia Czerwicka i Agata Pultyn

Obsada konkursowa

Patrycja Sampławska, Oliwia Gojżewska, Patrycja Soból, Lena Głowińska, Oskar Malinowski, Weronika Lincer, Karol Abramski, Andrzej Kownacki, Marta Krzewicka, Marcelina Franczuk i Zuzia Ostręga.

 

 Z całego serca gratulujemy zwycięskiej obsadzie, jesteśmy bardzo dumne ze wszystkich aktorów, którzy chętnie i ciężko pracują na próbach. Liczymy, że nie zabraknie Wam zapału do pracy w przyszłym roku, kiedy będziemy bronić tytułu.  

 

Opiekunki grupy

Grażyna Kaźmierczak

 Małgorzata Modzelewska

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera
  Zbigniewa Burzyńskiego 10, 80-462 Gdańsk
 • (58) 346 96 48

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 899484

Copyright © 2016-2018 SP nr 48 w Gdańsku - wszystkie prawa zastrzeżone.