Aktualności z chemii Dla chętnych III klas gimn., 7 i 8 klas SP Konkursy Zrób to sam Galeria

Chemia

Aktualności z chemii

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe z chemii ze względu na plan w 1 semestrze roku szkolnego 2018/2019 nie będą się odbywały. Ewentualne trudności proszę zgłaszać do nauczyciela.

W miarę możliwości proszę przychodzić z pytaniami i wątpliwościami na przerwach 20 minutowych.

ZEBRANIA I KONSULTACJE:

p. Monika Wójcik - sala 240 lub  242 (zaplecze chemiczne)

KURATORYJNY KONKURS CHEMICZNY

Zapraszam do udziału w KONKURSIE KURATORYJNYM Z CHEMII, który odbędzie się w czwartek 15 listopada 2018r o godzinie 14.00 w sali 240 i 237.

 

Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie wraz z kartą zgłoszenia uczestnika konkursu, podpisaną przez rodzica/ prawnego opiekuna do Sali 240 do p. Moniki Wójcik

Zakres materiału i regulamin do pobrania na stronie kuratorium oraz zawieszone na drzwiach od chemii (240).

Niedziela 16.12.2018

ETAP WOJEWÓDZKI KKCh

Do etapu wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego zakwalifikowali się Miłosz Koślak i Maciej Szyszko.   GRATULACJE!!!!!!!smiley

KURATORYJNY KONKURS CHEMICZNY 2017/2018

17 stycznia 2018 r odbył się etap rejonowy Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego. Nasi uczniowie w składzie : Natalia Machulska, Natalia Sukiennik, Zuzanna Winter, Miłosz Koślak i Maciej Szyszko reprezentowali naszą szkołę. Dobry klimat dopisywał o czym świadczą zdjęcia…  smileyTrzymamy  yes   za wynikismiley

IIB na Laboratorium Kryminalistycznym

6.06.2017r  klasa IIB wraz z p. Moniką Wójcik i p. Bogdanem Wronkowskim  uczestniczyła w warsztatach w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Warsztaty dotyczyły zastosowania chemii w metodach daktyloskopijnych, także w wykorzystaniem luminescencji oraz  identyfikacji substancji szkodliwych. Uczniowie  poznali technikę wykrywania obecności krwi z użyciem pasków testowych oraz oglądali określony preparat pod mikroskopem. Praca w laboratorium kryminalistycznym bardzo spodobała się wszystkim ....... najlepszym dowodem są zdjęcia! smiley

"Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Gdański"

Kolejny sukces!  yesyesyessmiley

Nasi uczniowie- Filip Dobrowolski oraz Fabian Świątek z klasy 3B są uczestnikami Kółka Olimpijskiego z Chemii, które odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim. Uczestnictwo umożliwia samodzielne wykonywanie szeregu doświadczeń chemicznych.

 Projekt "Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Gdański" to przedsięwzięcie nastawione na umożliwienie uzdolnionym uczniom z województwa pomorskiego rozwijania swoich naukowych zainteresowań. 

 

Gratulujemy!

LEKCJE OTWARTE Z CHEMII

W środę 5 kwietnia na 7 godzinie lekcyjnej w klasie 2c, w czwartek 6 kwietnia na 1 i 2 godzinie lekcyjnej w klasie 2c i 2b odbyły się lekcje otwarte poświęcone tematyce otrzymywania soli metodami strąceniowymi. Lekcje w klasach przeprowadziła p Monika Wójcik

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY NA PRACOWNI CHEMICZNEJ

1 kwietnia 2017r odbył się w naszej szkole dzień otwarty – na pracowni chemicznej dużo się działo.cool

WYDZIAŁ CHEMII - DZIEŃ OTWARTY

20.03.2017r. dwanaścioro uczniów klasy trzeciej gimnazjum wraz z opiekunem- nauczycielem chemii Anną Neumann uczestniczyło w Dniu Otwartym Wydziału Chemii UG. Dzień ten był bogaty w nowe doświadczenia, nie tylko chemiczne. Uczniowie brali udział w następujących atrakcjach:

· „Magiczny świat chemii” pokaz doświadczeń chemicznych w wykonaniu studentów z Naukowego Koła Chemików pod opieką dr. Henryka Myszki (ryczący misiek, znicz olimpijski, wywoływanie ducha, doświadczenia z ciekłym azotem i wiele innych).

· „Pachnąca chemia – zapachy piękna i śmierci” – wykład dr. Paweła Niedziałkowskiego

· Pokazy doświadczeń chemicznych :

„Niska emisja w akcji” – Koło Naukowe Ochrony Środowiska

„Odkryj tajemnice chemii” – Naukowe Koło Chemików

· Wizyta w laboratorium badawczym- proces destylacji.

· Pokaz niesamowitych doświadczeń chemicznych w wykonaniu   dr Tomasza Plucińskiego („wytrysk Ludwika”, toksyczność PCV, preparaty uranu, paleta CMYK, wybuch gazu ziemnego z tlenem, wybuchowa synteza wody na katalizatorze Pd itd.)- było głośno! ;)

 

DNI OTWARTE NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM - WARTO ZOBACZYĆsmileyyes   WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

www.targiakademia.pl.

II c na zajęciach MINI-LAB

We wtorek 21.II.2017r uczniowie klasy IIc (politechniczna) wraz z wychowawcą  p. Małgorzatą Ginter i nauczycielem chemii p. Moniką Wójcik uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych MINI-LAB w Centrum Experyment w Gdyni. Przed warsztatami uczniowie zapoznawali się, oglądali i wykonywali zadania zarówno w starych, jak i nowych interaktywnych stanowiskach .

Przy użyciu profesjonalnego sprzętu i szkła laboratoryjnego uczniowie wykonali samodzielnie doświadczenia techniką miareczkowania, wykrywali kationy w roztworach soli oraz bakterie w jogurcie/ probiotyku.

Zajęcia były bardzo ciekawe a zdjęcia mówią wszystko… smileywink

Więcej zdjęć w galerii zdjęć

3B na zajęciach w EduLAB

14.11.2016r. trzynaścioro uczniów klasy 3B gimnazjum wraz z opiekunem- nauczycielem chemii Anną Neumann uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez EduLAB. Warsztaty laboratoryjne trwały 120 minut i obejmowały następującą tematykę:

Ø  Badanie rozpuszczalności soli .

Ø  Reakcja kwasu solnego z zasadą sodową w obecności fenoloftaleiny.

Ø  Reakcja kwasu siarkowego (VI) z zasadą potasową w obecności oranżu metylowego.

Ø  Reakcja tlenku wapnia z kwasem solnym.

Ø  Reakcja kwasu solnego z magnezem i miedzią.

Ø  Wytrącanie osadów soli trudno rozpuszczalnych.

Ø  Reakcja soli z zasadami.

Tego typu zajęcia to nie tylko idealna powtórka materiału przed sprawdzianem czy egzaminem, ale również forma nauki prostych czynności laboratoryjnych oraz konfrontacja teorii z praktyką.

 

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA UCZNIÓW Z CHEMII

Kontakt

sala: 240,242
nauczyciele chemii: Monika Wójcik

PROJEKT EDUKACYJNY W KLASACH 2

Przed feriami zimowymi 2 zespoły z klas 2 gimnazjum publicznie zaprezentowały swoje PROJEKTY EDUKACYJNE. Zespół z klasy 2c prezentował temat „Alchemia a współczesna chemia”, a motywem przewodnim zespołu z klasy 2f była „Maria Curie – Skłodowska – kobieta i naukowiec”. Oba zespoły zaprezentowały swoje zagadnienia wzorowo, wzbudzając zainteresowanie publiczności.

klasa IIB Szkoły Podstawowej na warsztatach chemicznych

 

smileysmileysmileysmiley

22 czerwca 2017r klasa IIB Szkoły Podstawowej uczestniczyła w warsztatach chemicznych na pracowni w sali  240.

 Dzieci  obejrzały pokaz chemiczny przygotowany przez nauczyciela chemii p. Monikę Wójcik a następnie samodzielnie wykonały proste eksperymenty chemiczne. Najbardziej podobały się wulkany, zielony smok i palenie stołu.

KONFERENCJA PTCh

W środę 7 czerwca 2017r. p.Anna Neumann i p. Monika Wójcik wraz z 2 uczniów  - Kacprem Słodkim i Filipem Dobrowolskim uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chemiczne "Chemia z Bliska". Podczas konferencji zarówno nauczyciele jak i uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych.smiley

Rozdanie nagród

W  dniu 8 kwietnia  2017 r. o godzinie 9:30 w Kinie Helios  w  Alfa Centrum  odbyło się wręczenie nagród w  Megaolimpiadzie Wiedzy.

         W środę 12 kwietnia odbyło się także wręczenie nagród  w Konkursie Kuratoryjnym z Chemii.

Naszemu laureatowi Filipowi Dobrowolskiemu  serdecznie gratulujemy!  yessmiley

 

GRATULACJE !!!

SUPER WYNIKI NASZYCH UCZNIÓW W

 MEGAOLIMPIADZIE WIEDZY Z CHEMII:smiley

 

Filip Dobrowolski – 36/40 – LAUREAT yes

Fabian Świątek – 32

Kacper Słodki – 27

Paulina Welke – 25

GRATULACJE!!!

XII MEGAOLIMPIADA WIEDZY Z CHEMII

W środę 22.II.2017r nasi uczniowie reprezentowali szkołę w XII MEGAOLIMPIADZIE WIEDZY Z CHEMII. Po dotarciu wraz z opiekunem p. Moniką Wójcik do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista”, przystąpili do konkursu i teraz optymistycznie yessmileyczekają na jego wyniki.

Kuratoryjny Konkurs Chemiczny - etap rejonowy

10. 01.2017r odbył się etap rejonowy Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego.

 Z naszej szkoły do II etapu zakwalifikowali się:

Kacper Słodki , Filip Dobrowolski

Paulina Welke, Katarzyna Bownik

Fabian Świątek, Zuzanna Czarnecka

Karol Różyński, Weronika Tomczak

Kamila Dworakowska

Przed wejściem na salę panowała wśród naszych młodych chemików atmosfera spokoju i radości ( jak widać poniżej).  Otuchy dodawali sobie …czekoladką.

 

Zadania z II etapu wraz z arkuszem odpowiedzi dostępne są na stronie: www.cen.gda.pl

 

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się FILIP DOBROWOLSKI - gratulacje!!!!smiley

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera
    Zbigniewa Burzyńskiego 10, 80-462 Gdańsk
  • (58) 346 96 48

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 948397

Copyright © 2016-2018 SP nr 48 w Gdańsku - wszystkie prawa zastrzeżone.